Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Zeman? Mluvititi stříbro, mlčeti zlato.

24. 02. 2017 17:32:21
Tak se nám v poslanecké sněmovně sešly dva zákony na ochranu přírody. Jeden vychází z vědeckého poznání a má přírodu nechat žít svým životem. Druhý jde na ruku nejrůznějším podnikavcům. A za co že lobbuje pan Zeman?

Stala se vzkutku nevídaná věc v té naší zemičce. Pány poslance napadlo dát hlavy dohromady a z toho vzešla konečně snaha dát nám zákon podepřený vědeckým bádáním a poznáním. A tak se sehnaly vzdělané hlavy, které po třech letech bádání, hledání kompromisů a zohledňování moderních principů přišly s novým zákonem o ochraně přírody. Se zákonem, který by nechal žít si přírodu v národních parcích svým vlastním životem, bez mnohdy nesmyslného zasahování člověkem.

Zákon opřený o vědecké poznání. Tatíček Masaryk by asi zajásal.

Co se však nestalo? Naši páni senátoři dospěli asi k závěru, že oni přírodě rozumí lépe a za pouhé tři týdny splácali zákon nový, jdoucí na ruku spíše člověku, nežli přírodě. Zákon, který dle mnohých vrací náš vztah k přírodě o třicet let nazpět.

Tak se nám zákon vrátil do dolní komory parlamentu ČR, aby se o něm znova jednalo. Totiž o něm. Vlastně o nich, neboť nyní máme zákony dva. Jen jeden z nich však projde. A právě spor o to, zda nechat přírodu žít či nikoliv, zaujal právě našeho lidem milovaného prezidenta, který neváhal ani okamžik a na opětovné projednávání zamířil, aby zde pronesl zase jednou řeč. Kéž by se tak nikdy nestalo. Náš bohem osvícený a z jeho vůle i vládnoucí panovník totiž došel závěru, že všemu rozumí lépe než česká učená společnost, neopomněl pourážet zeleně myslící spoluobčany, dovolil si pár přešlapů, zalobboval za zákon podporující zasahování do přírody a nezapomněl pohrozit vetem. Myslí jako komunistický tankista. Kdo by to byl od tohoto objímače stromů jenom čekal.

Ano pane prezidente, kdo rozumí přírodě víc, než vy. Vždyť ta by si bez člověka vůbec neporadila. Byla zde miliony let před ním. A ještě milióny let po něm zde bude. Ale v jednadvacátém století se bez něj určitě neobejde. Ona potřebuje naši úzkostnou péči, jako je kácení, vysušování, budování cest a odstřel divoké zvěře. Dík naší bezohledné činnosti za posledních šedesát let hrozí přerod Moravy v polopoušť, ale my jsme přeci pro přírodu to pravé ořechové. Větru, dešti sice neporučíme, ale proč si i přesto nehrát na bohy a šťourat se v přírodě vesele dál. A to především v tom posledním člověkem nedotčeném 1,5 % naší země.

Ano, les napadený kůrovcem možná nevypadá pěkně. Ale i ten kůrovec je součástí přírody. A les, který zemře z vůle přírody, se zrodí a obnoví mnohem lépe a rychleji, než les "opečovávaný" rukou člověka. Mrtvé stromy poskytují stín, živiny a ochranu mladým stromům. Stromům, které se postarají o zrození nového lesa. Udržují potřebnou vlhkost půdy. Vše v přírodě zaniká a opět vzniká. A tak je to i s lesem. Dobře znám stezku po povodí Bílé Opavy na Praděd. Když jsem tam byl se školou, všude kolem krásný les. Když jsem tam byl opět, stromy nikde. Vítr je prý strhal. Nikdo se jich ani nedotkl. Válejí se zde dodnes. Avšak při mé poslední návštěvě jsem si nemohl nevšimnout, jak se vše opět zelená. Jak kolem raší nové stromy. Jak se zde rodí nový les.

Zamyslím-li se však nad většinou jeho zcestných a nepřesných výroků, docházím k závěru, že nejlepší služba, kterou by této zemi mohl prokázat, je nemluvit vůbec. V jeho případě je totiž mlčení někdy k nezaplacení. Jen tak závěrem mne napadá však ještě otázka, proč prezident dolních deseti milionů, tak rád lobbuje za zájmy některých podnikavců. Alespoň tak se mi to někdy jeví.

Autor: David Wiltsch | pátek 24.2.2017 17:32 | karma článku: 37.34 | přečteno: 2985x

Další články blogera

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 458 | Diskuse

David Wiltsch

Obětujeme přírodu národním a ekonomickým zájmům?

Trump odstupuje od Pařížské dohody o klimatu. USA však nejsou jedinou zemí, která s ní má problém, která by pro levné energie obětovala matičku zemi. Co bude dál? Obětujeme přírodu pro bezcenné papírky a lesklé plíšky.

5.6.2017 v 20:29 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 284 | Diskuse

David Wiltsch

Zákaz kouření - největší katastrofa v českých dějinách od porážky na Bílé hoře

Od začátku měsíce si člověk v české hospodě ani moravském sklípku nezapálí. Hospody zejí prázdnotou, ulice plní kuřáci a všichni jsou naštvaní. Domyslela vůbec politická garnitura konečné důsledky svých činů?

5.6.2017 v 15:04 | Karma článku: 34.05 | Přečteno: 1777 | Diskuse

David Wiltsch

Andreji, Miloši - dost už toho bylo!

Babišovi se kupí kauzy pěkně na hromádku. Místo aby je vysvětlil, obviní všechny kolem, až z toho Sobotkovi rupnou nervy a na povrch vyplave i neúnosné spojení se Zemanem, který nemá problém nerespektovat ústavu. Lidi to zvedá.

11.5.2017 v 10:46 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1020 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Mařák

Macron není Zeman

Vojáci US Army se navíc zúčastní slavnostní vojenské přehlídky v centru Paříže, která se při té příležitosti koná každý rok, 14. červenec je totiž ve Francii státní svátek.

28.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 7.85 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jan Dvořák

Výzvu Několik vět zpopularizuje klip s Mádlem a Kocábem, jestliže noviny nesmí

Organizátoři přelomové iniciativy Několik vět počítali s tím, že celoplošná média jim odepřou zveřejnění textu a pokud se o něm zmíní, tak v pohrdlivém kritickém tónu.

28.6.2017 v 19:05 | Karma článku: 14.29 | Přečteno: 389 | Diskuse

Monika Pilloni

Konec ramadánu ... statisíce muslimů proměnilo Itálii na Itálistán.

Itálie: oslavy konce ramadánu vypadají jako bychom se ocitli v nějaké arabské zemi. Tohle už není Evropa. Například v zatím ještě italském Turíně se v parku Dora se starostkou Hnutí 5 hvězd Appendino v neděli sešlo 25 000 muslimů.

28.6.2017 v 18:54 | Karma článku: 36.36 | Přečteno: 1629 | Diskuse

Jindřich Pilc

Právo držet zbraň není kvůli povinnostem

Člověk má právo držet a nosit zbraň na svou obranu, ne kvůli povinnosti a úkolu bránit stát. Právo držet zbraň je přirozené právo, právo na vlastnictví.

28.6.2017 v 16:09 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 417 | Diskuse

Lukáš Bartoň

Kozel zahradníkem - ČR a.s.

Slováci založili v Česku společnost Agrofert a správou společnosti pověřili zaměstnance Andreje Babiše. Ten je o ni připravil a stal se jejím majitelem. Třetina Čechů si myslí, že je dobrý nápad mu svěřit do správy celý stát.

28.6.2017 v 11:34 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 889 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 26.02 Průměrná čtenost 1896

Tento blog slouží především k prezentování mých nejrůznějších názorů na politiku a společnost, ale rád sem tam vytvořím i nějaký ten fotoblog z cest. Čtenáři by měli také vědět, že celkem rád a hodně ironizuji, což né každý může z psaného textu pochopit. Některé mé myšlenky můžete také nalézt na stránkách "K zamyšlení". Poněvadž jsem stále silnějším odpůrcem politiky Andreje Babiše, rozhodl jsem se založit i stránky AntiBabiš, kde hodlám rozebírat především jeho názory, s nimiž se neztotožňuji. Nejaktuálnější články budou vždy okamžitě zveřejňovány na mém facebookovém profilu AntiBabiš. Z úcty k předkům pak provozuji stránky "České myšlenky". Ve zbytku volného času pracuji na fantasy románu Zrození Ermagenu.

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.