Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz kouření - největší katastrofa v českých dějinách od porážky na Bílé hoře

5. 06. 2017 15:04:57
Od začátku měsíce si člověk v české hospodě ani moravském sklípku nezapálí. Hospody zejí prázdnotou, ulice plní kuřáci a všichni jsou naštvaní. Domyslela vůbec politická garnitura konečné důsledky svých činů?

„Tak nám zakázali kouřiti v hospodě,” řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před léty vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny do doby, nežli psů musel začít elektronicky evidovat. To byl pak z obchodováním Josefa Švejka z Prahy na dobro Ámen.

Kromě tohoto zaměstnání byl stižen revmatismem a mazal si právě kolena opodeldokem, vydávaným výhradně na lékařský předpis.

„V který hospodě, paní Müllerová?” otázal se Švejk, nepřestávaje si masírovat kolena, „já navštěvuji hned dvě. Jednak Hospodu u Kalicha jak jistě sama dobře víte, přičemž starý Palivec zvažuje, že skončí živnost, poněvadž ten elektronický krám na účtenky mu jen přidělává starosti, sem tam se kousne a to hned starý Bretschneider utíká podat hlášení na finanční správu, že nedostal toho důležitého lístečku. Zakazovat kouřiti v jeho hospodě by jej již určitě položilo. Nu, a pak jak je o mě dobře známo navštěvuji takovou velikou tančírnu na starým městě nedaleko Karlova mostu. To snad ani nemohou chtít hnát všechny ty lidi kouřit ven, vždyť by ani drožka tím davem na ulici neprojela."

„Ve všech milostpane. Již si nikde nezapálíte. A jak pravíte, ulice se plní lidmi, kteří si nedokáží odpustit tuto drobnou kratochvíli. Lidé se shlukují před nálevnami, baví se a kouří a to potom na ně jiní volají četníky pro rušení nočního klidu. Samotné město Praha již zřídilo speciálních hlídek pro dodržování pořádku na ulicích."

„Ježíšmarjá,” vykřikl Švejk, „to je hrozný. To snad nemůžou myslet vážně? Kdo tohle vymyslel? Jak k tomu přijdou ti chudáci hospodští, jež nemají venkovních terásek? Vždyť tam za chvíli bude viset zákazů více než reklam a nabídek na podávané pokrmy. Byl někdo z těch pánů ministrů někdy na vsi? No jen si to představte, chcete si se sousedy posedět a poklábosit u piva, zabafat si a najednou nesmíte? Šmajrá vždyť ti lidé za chvíli do těch hospod raději přestanou chodit a začnou se scházet někde jinde. Co si ti chudáci hospodští počnou? A co z toho bude nepořáku na ulicích. Jen si to představte"

Omluvte mne, chtěl jsem si ze Švejka vypůjčit jen jednu dvě věty na úvod, ale nějak jsem se rozepsal. To ovšem nemění nic na tom, že nám před pár dny vešel v platnost protikuřácký zákon omezující především živnostníky. Opravdu bylo těžké si toho nevšimnout. Ač jsem neměl páru, co je za den, jakmile jsem viděl ty hloučky postávající se sklenicí pivního moku a cigárkem před hospodami a bary na ulici, okamžitě mi došlo, která bije. Co je za den a kterého máme. Musil jsem se prvně smát, ale smích mě posléze přešel.

Čemu tím prospějeme, že kuřáky a pijáky vyženeme z hospod do ulic, kudy chodí matky s kočárky a pobíhají malé děti? Ničemu! A to jsem se procházel městem za dne. To teprve v noci přichází pohroma. Vždyť hned následujícího dne se v rádiu řešilo, jak najednou stoupl počet hlášení na rušení nočního klidu. Aby taky ne, když polovina osazenstva hospod nyní postává a hlučí na ulicích. Jiní raději ani do hospod už nelezou, koupí si lahváče a posedí raději venku.

A tak, mezitím co internetem kolují fotografie prázdných hospod ...

... ulice se plní kuřáky a na místo musí vyrážet policejní hlídky...

Potlesk páni ministři, opravdu skvělý krok promyšlený do nejposlednějšího detailu. Lidé přestali fajčit uvnitř a nyní kouří lidem pod otevřenými okny. Dělají hluk a lidé musí volat policii, která tak zaznamenává mnohem více výjezdů. Praha 1 si naopak rovnou pořídila antikonflitkní tým, nebo jak to nazvali. Další zbytečně vyhozené peníze navíc. Chtěli jste chránit zdraví návštěvníků náleven, místo toho jej nyní znepříjemňujete všem ostatním. Bravo!

Samozřejmě můžete namítat, že jinde nebyl problém přejít na nekuřácké prostory, tak proč je s tím takový problém u nás. Těžko říct. Třeba proto, že u nás to není jako jinde. Zatímco jinde s tím nebyl problém, u nás je dané opatření přijímán s takovou nevolí a přináší takové problémy, že jde o pomalu největší katastrofu od porážky stavovských vojsk na Bílé hoře. Aby také ne, když ke kouření nás nabádají už od dětství. Vždyť dýmku bafal Krakonoš a taktéž na obrázcích Josefa Lady kouří všichni s výjimkou chlapce, který doběhl pantátovi pro pivo ...

Snad abychom nyní ještě cenzurovali pohádky pro děti v tomto nesmyslném tažení proti kuřákům. Chcete aby lidé nekouřili? Zvedněte daně u tabáku a tabákových výrobků, protože tento protikuřácký zákon nám byl čert dlužen velebnosti. Ano, sedět v zakouřené hospodě není úplně to pravé ořechové, hlavně když vám pak nasmrádnou věci. Ale když už člověku nevadí ničit si játra alkoholem, proč se strachuje o své plíce?

Autor: David Wiltsch | pondělí 5.6.2017 15:04 | karma článku: 34.05 | přečteno: 1777x

Další články blogera

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 458 | Diskuse

David Wiltsch

Obětujeme přírodu národním a ekonomickým zájmům?

Trump odstupuje od Pařížské dohody o klimatu. USA však nejsou jedinou zemí, která s ní má problém, která by pro levné energie obětovala matičku zemi. Co bude dál? Obětujeme přírodu pro bezcenné papírky a lesklé plíšky.

5.6.2017 v 20:29 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 284 | Diskuse

David Wiltsch

Andreji, Miloši - dost už toho bylo!

Babišovi se kupí kauzy pěkně na hromádku. Místo aby je vysvětlil, obviní všechny kolem, až z toho Sobotkovi rupnou nervy a na povrch vyplave i neúnosné spojení se Zemanem, který nemá problém nerespektovat ústavu. Lidi to zvedá.

11.5.2017 v 10:46 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1020 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč si president Miloš Zeman podřezává pod sebou větev?

President Miloš Zeman slíbil, že bude uvažovat o „bobříkovi mlčení“. Prý si všiml, že když mlčí, rostou mu žebříčky oblíbenosti,a naopak, když mluví, obliba klesá. Není se co divit, když se president svou mluvou dostává na dno!

28.6.2017 v 20:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Jan Ziegler

Žádné omluvy za kolonizaci, i ty podněcují islámský terorismus

Tito omlouvači bývají pokrytečtí a hlavně nebezpeční. Šíří totiž báchorku o zlém Západu a hodném rozvojovém světě, který údajně tolik trpěl pod koloniálním útlakem. Jenomže to je příšerné zlé nepravdivé černobílé vidění světa.

28.6.2017 v 18:35 | Karma článku: 25.14 | Přečteno: 463 | Diskuse

Vladimír Havránek

Prezident na Vysočině slíbil omezení sprostých slov a následně přirovnal premiéra ke svini

Miloš Zeman slíbil při dnešním setkání se starosty a zastupiteli v Jihlavě, že omezí své verbální projevy. To mu nezabránilo, aby vzápětí nazval premiéra Sobotku tímto hanlivým výrazem. Kam až lze v tomto úřadu zajít?

28.6.2017 v 13:35 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Máme se co učit

Nedostatek vody začíná trápit naši zemi. Pro zkušenosti se obracíme k Izraeli. Dobrá volba. Tato „pouštní“ země to s vodou umí. A mohla by nás toho spoustu naučit nejen ohledně hospodaření s vodou.

28.6.2017 v 12:48 | Karma článku: 16.70 | Přečteno: 443 | Diskuse

Pavel Vrba

Když dorazí temný stín

a k tomu ještě se zpožděním. Člověku se pak pod nohama otřese zem a duši zahalí smutek. Jsou to okamžiky, kdy si člověk plně uvědomí tu smrtelnost všeho živého, co má rád a na čem mu skutečně záleží.

28.6.2017 v 9:45 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 575 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 26.02 Průměrná čtenost 1896

Tento blog slouží především k prezentování mých nejrůznějších názorů na politiku a společnost, ale rád sem tam vytvořím i nějaký ten fotoblog z cest. Čtenáři by měli také vědět, že celkem rád a hodně ironizuji, což né každý může z psaného textu pochopit. Některé mé myšlenky můžete také nalézt na stránkách "K zamyšlení". Poněvadž jsem stále silnějším odpůrcem politiky Andreje Babiše, rozhodl jsem se založit i stránky AntiBabiš, kde hodlám rozebírat především jeho názory, s nimiž se neztotožňuji. Nejaktuálnější články budou vždy okamžitě zveřejňovány na mém facebookovém profilu AntiBabiš. Z úcty k předkům pak provozuji stránky "České myšlenky". Ve zbytku volného času pracuji na fantasy románu Zrození Ermagenu.

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.