Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Vraťme se k odkazu Tomáše Garrigue Masaryka

15. 09. 2017 21:14:31
"Prezidente Osvoboditeli, odkazu, který jste vložil do našich rukou, věrni zůstaneme.", pronesl Edvard Beneš na Masarykové pohřbu. Jsme mu však skutečně věrni? Nemyslím. Změňme to a vraťme se k odkazu T.G.M.

Tomáš Garrigue Masaryk. V našich novodobých dějinách nenalezneme snad větší politické autority. Beneše jsme nepochopili a jen tak mnozí zjevně ještě dlouho nepochopíme. Obzvlášť pro jeho postoj roku 1938 budou mnozí jeho jméno cedit mezi zuby se zaťatou pěstí ještě dlouho. Na Václava Havla si také s chutí plivne nemalá část společnosti pro nespokojenost s politickým vývojem v naší zemi za poslední tři desetiletí. Jako by snad za nenaplněné tužby mohl především a právě on. Jen Masaryk zůstává autoritou téměř nedotknutelnou. Osobností, kterou i dnes vzývají a připomínají rádi mnozí napříč politickým spektrem i společností. Aby taky ne. "T. G. Masaryk zasloužil se o stát" bylo vytesáno do kamene v obou sněmovnách Národního shromáždění. Fakt, který se nepodařilo vyvrátit a udusat ani během čtyř dekád komunistické nadvlády. Věta ze zákona o zásluhách T.G. Masaryka. Ze zákona, který ani okupační moc či komunistický režim nezrušily.

Jaký však ve skutečnosti byl? Jak přemýšlel? Jak nahlížel na politiku a společnost? Co o něm víme? A jsme skutečně stále tím národem, jakým jsme byli za časů jeho prezidentování? Nemyslím si.

Mnozí, kteří se dnes ohánějí jeho jménem, by byli zjevně překvapení, jak dalece jsou jeho postojům a smýšlení vzdálení. Jak málo ví a jak moc se mýlí, pokud jej vzpomínají. Rád bych uvedl nějaké příklady, ale v těchto dnech, kdy si připomínáme 80 let od jeho smrti, mi přijde krajně nevhodné užívat tohoto úctyhodného jména k jakékoli politické agitaci. To vlastně kdykoli, dnes však obzvláště. Mimo to jde o věc pro myšlenku tohoto článku nepodstatnou.

Ano, Tomáš Garrigue Masaryk, myslitel a filosof na trůně. Jak moc by bylo krásné, kdybychom skutečně znali jeho život a dílo. Kdybychom chápali, jak skutečně přemýšlel a sami smýšleli o politickém i společenském vývoji a dění jako on. Poněvadž stejně jako tenkrát, za jeho časů, je i dnes problémem doby především problémem morálním, nikoli politickým, neboť politika je především odrazem společnosti, v níž žijeme.

Vraťme se tedy k jeho odkazu. Přestaňme na něj jen vzpomínat a bezdušet mávat jeho jménem., aniž bychom o něm cokoli věděli. Ale začněme se o něj skutečně zajímat. O jeho život i dílo. O to, jak skutečně přemýšlel a cítil. Sledujme dokumenty o něm a čtěme knihy i knihy a články o jeho životě. A především pak, a to považuji za obzvláště důležité, čtěme knihy, které on sám sepsal. A zajímejme se také o dílo těch, na které on sám nás odkazoval

Krásný dokument o T.G. Masarykovi:

Nová Evropa - útlounká knížečka, na které pracoval Masaryk za války a v níž objasňoval především legionářům své postoje, jak by měl fungovat náš stát, ale i Evropa. Knížečka, která by nám měla být určitě známá. Měla by nám být základním pilířem našeho směřování. Knížka, na kterou pak navazuje mnohem obsáhlejší dílo "Světová revoluce."

Česká otázka - překrásná kniha o nás samých. O našem národě i jeho vývoji připomínajíc a rozebírajíc také postoje a myšlenky dalších našich předních myslitelů, jako byli Palacký, Borovský, Kollár a mnozí další. Určitě se v ní mnozí najdou. A především nám usnadní pochopit nás samotné - náš národ - a nalézt své místo v tomto pošetilém světě. Naše postavení, náš vývoj i naše postoje a cíle. To, pro co naši předkové žili i umírali. Onu dnes již zapomenutou, ale přesto důležitou linii našeho vývoje i směřování. Alespoň já jsme se našel a začal mnohé věci chápat v jiných souvislostech.

Jan Hus - kniha zabývajíc se dílem snad největšího středověkého filosofa Zemí Koruny české. Zabývající se reformou i protireformou a skutečnými myšlenkami mistra Jana Husa. Velice krásně pojednávají o morálce a svědomí. Ani tu bychom neměli opomenout. I ta nám určitě pomůže nalézt nás samotné a pochopit náš vývoj.

Pravda, uvádám knih jen velice málo. Nezůstávejme však jen u nich. Zajímejme se i o jiné knihy Masarykovy, ale také o díla myslitelů, na něž se samotný Masaryk ve svých spisech odvolává.

Nezůstávejme také jen u knih samotných, ale zajímejme se také o další projekty připomínající Masarykovo dílo. Na facebooku například existuje krásná stránka Masarykova slova. I já velice často na stránce České myšlenky Masaryka vzpomínám. A pokud by váš zájem byl vyšší než pouze o dílo Masaryka samotného, pak na myšlenky Masarykovi blízkého Karla Čapka upomíná stránka Slova bratří Čapků.

Opusťme však psané slovo a sociální sítě a hledejme další připomínky Masarykova díla, abychom skutečně pochopili, jak tento politický myslitel a filosof smýšlel. Například právě v těchto dnech pobíhá v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech výstava pojmutá jako TGM - mýty a skutečnost. Nebo 26. září se pak můžete zúčastnit veřejné přednášky Masaryk: Politik na evropské rovni, která popíše Masarykovu práci ve vybraných státech, či se zaměří na některé jeho texty.

Jak vidno, možností, jak se začít zajímat o myšlenky T.G.M. a šířit je dále je opravdu mnoho. Stačí jen chtít, poněvadž jsem skutečně názoru, že idea Masarykova je přesně to, co naší společnosti chybí. Jak pravil president Masaryk: "Státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily."

"Prezidente Osvoboditeli, odkazu, který jste vložil do našich rukou, věrni zůstaneme." pronesl Edvard Beneš na Masarykově pohřbu. Ale je tomu tak skutečně? Musím teskně uznat, že není. Po jeho smrti jsme začali tohoto odkazu lehce opouštět a roku 1948 jsme jej zavrhli úplně a stali se tak naprosto jiným národem. Ani dnes jeho odkaz nectíme. Nevíme o něm téměř nic. Změňme to tedy. Vraťme se k němu a zůstaňme mu věrni, jako to slíbil Edvard Beneš před osmdesáti lety na pohřbu prezidenta Osvoboditele - tatíčka Masaryka.

Autor: David Wiltsch | pátek 15.9.2017 21:14 | karma článku: 14.75 | přečteno: 475x

Další články blogera

David Wiltsch

Stala se snad republika součástí Babišova holdingu?

Audit, střet zájmů, čapí hnízdo - problém za problémem. Vše se točí kolem mocného jedince. On, jeho voličstvo i státní aparát se však tváří, jako by jeho podpora a obhajoba měla být našim národním zájmem.

6.12.2019 v 7:01 | Karma článku: 26.47 | Přečteno: 780 | Diskuse

David Wiltsch

Rusko kontra historická fakta

Snad nikomu neuniklo vystoupení Pavla Novotného v ruské televizi. A ač jeho vystupování nemusíme úplně schvalovat, jedno nám ukázal. Rusko na nás stále pohlíží jako na podmaněnou zemi a brutálně znásilňuje nejen historická fakta.

2.12.2019 v 21:50 | Karma článku: 31.59 | Přečteno: 802 | Diskuse

David Wiltsch

V Rusku to zas pěkně bouchá

Jak už to tak bývá, v Rusku čas od času něco bouchne. Tu muniční sklad, tam zbrojovka či někdo někoho obuškem po hlavě na demonstraci za svobodné volby. Jak se holt říká, Rusko není jen země, ale především rázovitý životní styl.

22.8.2019 v 15:31 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 531 | Diskuse

David Wiltsch

Nebuďme k Benešovi nespravidliví

Před třemi dny jsme si připomněli výročí narozenin Edvarda Beneše a v souvislosti s tím jsme mohli zaznamenat i nárůst slovních výpadů proti jeho osobě. Zaslouží si je však?

31.5.2019 v 20:37 | Karma článku: 23.84 | Přečteno: 579 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Na okraj pekla v Ostravě: Politicky nekorektní glosa

Před časem jsem seznámil své spolupracovníky se dvěma životními postřehy. 1. Pokaždé, když se rozejdeme a znovu sejdeme, je svět jiný – horší. 2. Vždycky, když se stane jedna tragédie, vzápětí ji trumfne jiná – a opět horší.

11.12.2019 v 20:38 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jaroslav Bulava

Kdo je hrdina?

Před nedávnou dobou padlo v Afgánistánu několik českých vojáků. Premiérem byli označeni za hrdiny, proběhly diskuse o tom, zda hrdinové byli či nebyli.

11.12.2019 v 17:38 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 418 | Diskuse

Jan Pražák

Ekologicky a genderově korektní verze pohádky O perníkové chaloupce

Milé děti, musím vám s radostí oznámit, že klasická verze pohádky O perníkové chaloupce byla pro dnešní dobu nevhodná, nekorektní, a tudíž došlo k jejímu zrevidování. Poslechněte si tedy, jak se vše odehrálo doopravdy.

11.12.2019 v 14:22 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 811 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Bezpečnost (nejen) v nemocnicích: celosvětově žhavé téma

V médiích se mihla stručná informace, že FN v Ostravě získala nedávno přes milión Kč právě na zajištění bezpečnosti, proškolila prý 120 osob.

11.12.2019 v 12:48 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 844 | Diskuse

Marek Hurt

Vykutálený poslanec, co si hraje na svatouška

Možná jste už tohoto poslance a politického turistu zaznamenali. Jmenuje se Patrik Nacher, prošel několika politickými stranami, rád se prezentuje jako poslední spravedlivý. Realita je ale mnohem temnější.

11.12.2019 v 12:37 | Karma článku: 31.08 | Přečteno: 1952 | Diskuse
Počet článků 141 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1919

Tento blog slouží především k prezentování mých nejrůznějších názorů na politiku, společnost a historii, ale rád sem tam vytvořím i nějaký ten fotoblog. Některé mé myšlenky můžete také nalézt na stránkách "K zamyšlení". Do současného vývoje se dále strefuji skrze svou stránku "Český politický prasečák." Z úcty k předkům pak provozuji stránky "České myšlenky". Jsem také podporovatelem projektu Nová Evropa.

 

 

 

Najdete na iDNES.cz