Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Nenávistnými projevy to začíná, transporty do do táborů smrti to končí

6. 12. 2017 14:54:28
Holokaust, nevzhledná jizva na tváři lidstva. Kde se vzalo v lidech tolik nenávisti, aby se dopustilo takto odporných činů? Nezjevila se z čistajasna. Bujela a byla přiživována. Začalo to slovy a skončilo smrtí miliónů nevinných.

Holokaust. Nevzhledná to jizva na tváři lidské civilizace. Na pokožce moderní lidské společnosti. Systematické vybíjení příslušníků jiných ras, národů či jinověrců. Likvidace tělesně postižených, odlišných ale i vzdělaných a nesouhlasících. Miliony zmařených nevinných životů. Miliony mrtvých jen pro něčí nenávistí zahlcenou mysl.

Vypalování synagog, transporty do táborů práce i smrti. Živoření a věčná dřina v nelidských podmínkách. Pokusy na lidech, plynové komory, hromadné hroby. To vše se člověku vybaví po vyslovení hrůzně znějícího slova Holokaust.

Kde se však v lidech vzala taková míra nenávisti, aby byli takto odporných činů schopni? Kde vypučela? Kde se tak náhle zjevila?

Nikde! Byla po celou tu dobu v nás. Byl to onen strach z neznámého. Opatrnost před Židy, kteří byli lidem až příliš cizí a záhadní. Pověrčivost, jež na konci 19. století vyvolala nenávist tak silnou, že přivedla do vězení nevinného židovského mladíka Leopolda Hilsnera uštvaného středověkou pověrou. Znechucení ze slovanů rakouského mocnářství, kteří se rozpínali z pohledu mladého Hitlera a dalších až příliš v ulicích Vídně. Onen z Bible sálají odpor k sodomským hříšníkům.

Stačilo se tohoto strachu pouze chopit. Strachu, který je pevným mostem k temné straně síly. K čiré nenávisti zaslepující mysl a zdravý úsudek. Uchopit jej, vštěpovat ho lidem do hlavy a neustále jej živit. Šířit mezi lidmi lži, pomluvy a nenávistné projevy a zároveň to vše tolerovat.

Začalo to nenávistnými projevy, pokračovalo přehlíženými násilnostmi, rostoucí silou extremistů, perzekucí, zákazy vstupu určitým skupinám osob do kin a obchodů, značkováním lidí, zavíráním nevinných až jsme to nakonec dopracovali až k holokaustu.a k výše zmíněným zrůdnostem.

Nezamýšlím se dnes nad tímto tématem náhodou. K oné nelibé myšlence nehodné těchto předvánočních dní mne vede naopak pozorování rostoucí nenávisti vůči všemu cizímu v naši společnosti. Bylo to právě dnes v noci, kdy byla opět napadena skupinka cizinců jen proto, že mezi sebou nerozprávěla česky (zdroj). Nevinných studentů.

Ano, i u nás to začalo projevy plnými strachu a nenávisti. Všichni ti, jež dštili plameny, se pak hájili bázní. Oni přece nešíří nenávist. Jen se bojí o sebe, o své životy a osudy svých dětí. Islamizace, která zde neprobíhá. Uprchlíků, kteří se k nám neschylují.

Lidem se nechala živná půda, jejich strach dále živili nezodpovědní a mocichtiví politici a každé slovo bylo jen polínkem do ohně rostoucí nenávisti. Kdo mohl tento požár střídmým a uvážlivým slovem pro své vnímání ve společnosti hasit, nečinil tak. Slepě přihlížel a nebo souhlasně pokyvoval hlavou. Kdo hasil, byl okamžitě zaškatulkován do vlastizrádné pražské kavárny.

Svět dospěl dále a na demonstracích se začaly objevovat šibenice i pálit knihy. Jenže kdo pálí knihy, myšlenky vryté do listů papíru, ten pak často pálí i lidi, jak jsem již zmínil v únoru.

Ale ne, my přeci nešíříme nenávist. My se jen bojíme. My nechceme nikomu ubližovat. A přesto neuběhla zas tak dlouhá doba, abychom tu neměli první napadení. Muž, původem z Afriky byl napaden v tramvaji skupinou fotbalových fanoušků (viz.) Nikdo se jej nezastal, nikdo mu nepomohl. Všichni jen nečině přihlíželi. A prezident? Místo aby společnost pokáral, že takto se rozumný a civilizovaný člověk nechová, naopak jen tak nějak nezaujatě poznamená, že to se čas od času stává.

Jen jediná věc je však nezbytná pro triumf zla - aby dobří lidé nic nedělali. A pokud tedy okolí jen lhostejně mlčelo a přihlíželo a prezident takový čin div neschválil jako dobrou věc, není se co divit, že tady máme další napadaní a v parlamentu extremisty volající po omezování lidských svobod a přímo vybízející k nenakupování u určitých etnik.

Internet je zahlcen nenávistnými příspěvky. Pálí se knihy, na demonstracích se objevují šibenice. Hrozí se smrtí a lidé jsou napadáni. Někteří politici svými výroky jim nepohodlné také nešetří. Učenost je zpochybňována a urážena.

"Egyptský opiceny zrozený z neandrtálců," píše v rozhořčení komunistický náměstek ústeckého hejtmana Jaroslav komínek na facebooku po návratu z Egypta.

"Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu," hřímal tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník koncem října přímo na půdě poslanecké sněmovny. "Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození," sděluje naopak bývalý poslanec Marek Černoch.

Co bude následovat dále? Pogromy romských ghett? Likvidace jinověrců, lidí s tělesným postižením a homosexuálů? Perzekuce cizinců? Vypalování Mešit a Synagog? Transporty do pracovních táborů? Plynové komory?

Opravdu je to ta cesta, kterou chceme jít? Opravdu jsme tím vysněným národem Masarykovým? Národem Masaryka, který se stavěl proti nacismu, přespřílišnému nacionalismu i antisemitismu. Který stavěl lásku, rozum a učenost na první místo a kladl na ně nebývalý důraz. Toho Masaryka, který se zastal jako jeden z mála Žida Leopolda Hilsnera? Který inicioval pomoc židovským uprchlíkům.

Né, to nejsme. Jsme jen národem zbabělých a kvičících prasat, který se děsí a div nepukne nenávistí, i když se má nejlépe v historii. Masaryk by byl dnes haněn a urážen víc než celá "pražská kavárna" dohromady. On, Čapek a další, kterými se "vlastenci" tolik ohání, by byli dnes vláčeni špínou a bahnem. Teskno je mi, když vidím, kam jsme to dopracovali mí drazí národovci.

Autor: David Wiltsch | středa 6.12.2017 14:54 | karma článku: 34.89 | přečteno: 4265x

Další články blogera

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 961 | Diskuse

David Wiltsch

Totální dno morálnosti? Jaroslava Pokorná Jermanová!

Zatímco společnost cítí k záchranným složkám státu spíše vděk, Jermanová naopak překypuje pomstychtivostí. Ochranné pomůcky sice obstarat nedokázala, ale teď půjde po krku těm, kteří pro nás na rozdíl od ní, riskovali zdraví.

28.5.2020 v 19:16 | Karma článku: 45.90 | Přečteno: 6247 | Diskuse

David Wiltsch

Pryč s pravidly českého pravopisu!

Pravidla pravopisu jsou pro blbce, intelektuál se vyzná v chaosu. Pryč s pravidly. Pouze bez nich si budeme rovni a konečně svobodní.

27.5.2020 v 20:41 | Karma článku: 29.49 | Přečteno: 1404 | Diskuse

David Wiltsch

Zlatou stezkou Českého ráje

Beskydy i Jeseníky už jsem párkrát přešel, tak je čas vydat se poznávat dalších krás Zemí Koruny české. Chci začít něčím lehčím a vydám se tedy do pohádkového Českého ráje. Je to jen 130 km pohádkovou zemí skal.

21.5.2020 v 7:31 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oto Jurnečka

Květnová výzva znepokojených intelektuálů

Neudržitelnost situace v naší zemi, mě přinutila opět se veřejně exponovat a celou vahou své mravní síly apelovat na svědomí slušné, jak věřím, tak stále ještě, většiny.

29.5.2020 v 20:13 | Karma článku: 26.54 | Přečteno: 488 | Diskuse

Václav Szőcs

Animal Rebellion - když "rebelují" děti a dospělý zvýší hlas...

Aneb pojednání o tom, když progresivní, levicová mládež nazve vandalismus na soukromém majetku "občanskou neposlušností, na kterou má právo". Ale přichycení při činu a facku přes celou hubu považuje za "projev brutálního násilí".

29.5.2020 v 19:28 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 180 | Diskuse

Miroslav Vlasák

Komunismus neskončil, komunismus trvá...

Tak často mne napadne parafráze textu známé písně, když se zamyslím, kdy pro mne v této zemi bude opravdový konec komunismu.

29.5.2020 v 16:02 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 642 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Udržet si dobrou náladu

Psychologické školy a postupy jsou různé, ale zdraví máme jen jedno. Důležité je zaměřit emoce správným směrem. Kdo je v sobě dusí, nemocný být musí.

29.5.2020 v 13:30 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 112 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Vídeň: Nemocnice nejsou rozmazlované

Rakouský stát spolu s městem Vídeň usilují o rozvoj kvalitní zdravotní péče, ale také o její ekonomickou efektivitu - nebojí se slučování a redukce nemocničních provozů.

29.5.2020 v 12:09 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 191 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 34.30 Průměrná čtenost 1978

Tento blog slouží především k prezentování mých nejrůznějších názorů na politiku, společnost. Do současného vývoje se dále strefuji skrze svou stránku "Český politický prasečák." Z úcty k předkům pak provozuji stránky "České myšlenky". Fotky z mých toulek naopak uveřejňuji na mém instagramu Pilgrim_Poutník.

 

 

 

Najdete na iDNES.cz