Nenávistnými projevy to začíná, transporty do do táborů smrti to končí

6. 12. 2017 14:54:28
Holokaust, nevzhledná jizva na tváři lidstva. Kde se vzalo v lidech tolik nenávisti, aby se dopustilo takto odporných činů? Nezjevila se z čistajasna. Bujela a byla přiživována. Začalo to slovy a skončilo smrtí miliónů nevinných.

Holokaust. Nevzhledná to jizva na tváři lidské civilizace. Na pokožce moderní lidské společnosti. Systematické vybíjení příslušníků jiných ras, národů či jinověrců. Likvidace tělesně postižených, odlišných ale i vzdělaných a nesouhlasících. Miliony zmařených nevinných životů. Miliony mrtvých jen pro něčí nenávistí zahlcenou mysl.

Vypalování synagog, transporty do táborů práce i smrti. Živoření a věčná dřina v nelidských podmínkách. Pokusy na lidech, plynové komory, hromadné hroby. To vše se člověku vybaví po vyslovení hrůzně znějícího slova Holokaust.

Kde se však v lidech vzala taková míra nenávisti, aby byli takto odporných činů schopni? Kde vypučela? Kde se tak náhle zjevila?

Nikde! Byla po celou tu dobu v nás. Byl to onen strach z neznámého. Opatrnost před Židy, kteří byli lidem až příliš cizí a záhadní. Pověrčivost, jež na konci 19. století vyvolala nenávist tak silnou, že přivedla do vězení nevinného židovského mladíka Leopolda Hilsnera uštvaného středověkou pověrou. Znechucení ze slovanů rakouského mocnářství, kteří se rozpínali z pohledu mladého Hitlera a dalších až příliš v ulicích Vídně. Onen z Bible sálají odpor k sodomským hříšníkům.

Stačilo se tohoto strachu pouze chopit. Strachu, který je pevným mostem k temné straně síly. K čiré nenávisti zaslepující mysl a zdravý úsudek. Uchopit jej, vštěpovat ho lidem do hlavy a neustále jej živit. Šířit mezi lidmi lži, pomluvy a nenávistné projevy a zároveň to vše tolerovat.

Začalo to nenávistnými projevy, pokračovalo přehlíženými násilnostmi, rostoucí silou extremistů, perzekucí, zákazy vstupu určitým skupinám osob do kin a obchodů, značkováním lidí, zavíráním nevinných až jsme to nakonec dopracovali až k holokaustu.a k výše zmíněným zrůdnostem.

Nezamýšlím se dnes nad tímto tématem náhodou. K oné nelibé myšlence nehodné těchto předvánočních dní mne vede naopak pozorování rostoucí nenávisti vůči všemu cizímu v naši společnosti. Bylo to právě dnes v noci, kdy byla opět napadena skupinka cizinců jen proto, že mezi sebou nerozprávěla česky (zdroj). Nevinných studentů.

Ano, i u nás to začalo projevy plnými strachu a nenávisti. Všichni ti, jež dštili plameny, se pak hájili bázní. Oni přece nešíří nenávist. Jen se bojí o sebe, o své životy a osudy svých dětí. Islamizace, která zde neprobíhá. Uprchlíků, kteří se k nám neschylují.

Lidem se nechala živná půda, jejich strach dále živili nezodpovědní a mocichtiví politici a každé slovo bylo jen polínkem do ohně rostoucí nenávisti. Kdo mohl tento požár střídmým a uvážlivým slovem pro své vnímání ve společnosti hasit, nečinil tak. Slepě přihlížel a nebo souhlasně pokyvoval hlavou. Kdo hasil, byl okamžitě zaškatulkován do vlastizrádné pražské kavárny.

Svět dospěl dále a na demonstracích se začaly objevovat šibenice i pálit knihy. Jenže kdo pálí knihy, myšlenky vryté do listů papíru, ten pak často pálí i lidi, jak jsem již zmínil v únoru.

Ale ne, my přeci nešíříme nenávist. My se jen bojíme. My nechceme nikomu ubližovat. A přesto neuběhla zas tak dlouhá doba, abychom tu neměli první napadení. Muž, původem z Afriky byl napaden v tramvaji skupinou fotbalových fanoušků (viz.) Nikdo se jej nezastal, nikdo mu nepomohl. Všichni jen nečině přihlíželi. A prezident? Místo aby společnost pokáral, že takto se rozumný a civilizovaný člověk nechová, naopak jen tak nějak nezaujatě poznamená, že to se čas od času stává.

Jen jediná věc je však nezbytná pro triumf zla - aby dobří lidé nic nedělali. A pokud tedy okolí jen lhostejně mlčelo a přihlíželo a prezident takový čin div neschválil jako dobrou věc, není se co divit, že tady máme další napadaní a v parlamentu extremisty volající po omezování lidských svobod a přímo vybízející k nenakupování u určitých etnik.

Internet je zahlcen nenávistnými příspěvky. Pálí se knihy, na demonstracích se objevují šibenice. Hrozí se smrtí a lidé jsou napadáni. Někteří politici svými výroky jim nepohodlné také nešetří. Učenost je zpochybňována a urážena.

"Egyptský opiceny zrozený z neandrtálců," píše v rozhořčení komunistický náměstek ústeckého hejtmana Jaroslav komínek na facebooku po návratu z Egypta.

"Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu," hřímal tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník koncem října přímo na půdě poslanecké sněmovny. "Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození," sděluje naopak bývalý poslanec Marek Černoch.

Co bude následovat dále? Pogromy romských ghett? Likvidace jinověrců, lidí s tělesným postižením a homosexuálů? Perzekuce cizinců? Vypalování Mešit a Synagog? Transporty do pracovních táborů? Plynové komory?

Opravdu je to ta cesta, kterou chceme jít? Opravdu jsme tím vysněným národem Masarykovým? Národem Masaryka, který se stavěl proti nacismu, přespřílišnému nacionalismu i antisemitismu. Který stavěl lásku, rozum a učenost na první místo a kladl na ně nebývalý důraz. Toho Masaryka, který se zastal jako jeden z mála Žida Leopolda Hilsnera? Který inicioval pomoc židovským uprchlíkům.

Né, to nejsme. Jsme jen národem zbabělých a kvičících prasat, který se děsí a div nepukne nenávistí, i když se má nejlépe v historii. Masaryk by byl dnes haněn a urážen víc než celá "pražská kavárna" dohromady. On, Čapek a další, kterými se "vlastenci" tolik ohání, by byli dnes vláčeni špínou a bahnem. Teskno je mi, když vidím, kam jsme to dopracovali mí drazí národovci.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Wiltsch | středa 6.12.2017 14:54 | karma článku: 34.89 | přečteno: 4259x

Další články blogera

David Wiltsch

Kauza Babiš Junior

Nahrávka reportérů seznamu odstartovala celkem krušný týden. Podezřelá jej pak naopak ukončila.Na stole nám zůstává více otázek i podezřelých, než doposud.

19.11.2018 v 23:28 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 405 | Diskuse

David Wiltsch

Paradox Babiš

Kauzu Čapí hnízdo už zná každý a událostí posledních dní zjevně taktéž nezůstal nikdo ušetřen. Proč se jimi tedy dále nějak do hloubky zabývat. Nejlepším bojem se lží a hloupostí přeci jen bývají sarkasmus a ironie.

16.11.2018 v 20:09 | Karma článku: 25.43 | Přečteno: 1243 | Diskuse

David Wiltsch

Ohňostroj Společné století? Velké zklamání a výsměch

Oslavy stého výročí již neexistujícího státu měly vyvrcholit ohňostrojem připomínajícím společné století. Nestalo se tak však. Dostali jsme pouze nádhernou nic neříkající podívanou s pár náhodnými odkazy na pár českých momentů.

29.10.2018 v 15:17 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 1027 | Diskuse

David Wiltsch

Ideální svět ryzího flastence

Již zítra oslavíme svých sto let a blahopřání ze světa se prý hrnou. Do Čech navíc zavítal francouzský prezident či německá kancléřka, což u některých flastenců vyvolává pozdvižení.

27.10.2018 v 18:49 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 316 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Brutální, ale hlavně genderově neutrální, ani trochu sexistická velikonoční mrskačka

Šel jsem trochu do sebe a snažil se, aby moje dnešní velikonoční mrskání bylo, pokud možno, genderově neutrální, vůbec ne sexistické. Myslím, že se mi to podařilo

22.4.2019 v 16:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Kdo chce vyvolat barevnou revoluci?

Barevné revoluce hlásající demokracii, ale ve skutečnosti vytvářející chaos končící diktaturou, jsou potřebné pro rozvrácení tradičních poměrů. K tomu se hodí nejlépe zmanipulovaní mladí lidé, čím mladší, tím lépe manipulovatelní.

22.4.2019 v 13:30 | Karma článku: 25.36 | Přečteno: 361 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Jak na surového koledníka

Tradice velí, že ženy a dívky mají být od mužů velikonočně vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a zachovaly si plodnost. Ale v žádném případě nehovoří o tom, že muž musí ženu seřezat jako ras kobylu.

22.4.2019 v 12:07 | Karma článku: 20.71 | Přečteno: 408 | Diskuse

Jan Dvořák

Opravdu luxusní koleda!

Je těžké vybřednout ze stereotypu velikonočních tradic a přijít s jiným druhem pomlázky než s vajíčky na tvrdo, s čokoládovým zajíčkem (pro děti) či se šťopičkou (pro dospělé!) etanolového nápoje.

22.4.2019 v 11:56 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 160 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Můj první kosočtverec

Napustím si plnou vanu, přidám hodně pěny, ponořím se až po krk a lebedím si. Ale... Někdy se mi povede, že vodě namíchám tzv. retro teplotu – to je přesně taková, jakou mi před šedesáti léty míchala moje maminka.

22.4.2019 v 9:09 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 329 | Diskuse
Počet článků 136 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1952

Tento blog slouží především k prezentování mých nejrůznějších názorů na politiku a společnost, ale rád sem tam vytvořím i nějaký ten fotoblog z cest. Některé mé myšlenky můžete také nalézt na stránkách "K zamyšlení". Poněvadž jsem stále silnějším odpůrcem politiky Andreje Babiše, rozhodl jsem se založit i stránky AntiBabiš, kde hodlám rozebírat především jeho názory, s nimiž se neztotožňuji. Nejaktuálnější články budou vždy okamžitě zveřejňovány na mém facebookovém profilu AntiBabiš. Dalším z mých politických projektů je pak profil PiTomoi Okamůra. Z úcty k předkům pak provozuji stránky "České myšlenky". Ve zbytku volného času pracuji na novém fantasy světě a píši povídky. Jsem také podporovatelem projektu Nová Evropa.

 

 

 

Najdete na iDNES.cz