Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Nevděk a troufalost státu neznají mezí

5. 04. 2020 20:58:10
O tom, jak tristně stát zachází s našimi schopnými lidmi a jak se staví k nabízené pomoci jsem již psal. Jeho nevděk a troufalost však zjevně neznají hranic a útoky pokračují.

Bylo to ve středu 1.4., kdy jsem se tak neskutečně rozčílil nad přístupem státu k našim schopným a ochotným lidem a vypotil článek "Zacházení vlády s našimi schopnými lidmi v těchto dnech je poněkud tristní." Nehodlám se k něm a jeho obsahu již více dalekosáhle vracet. Stejně tak se nehodlám vracet k jednotlivým případům. Já nyní jen úvodem shrnu a nastíním, co mne tak nebetyčně rozčílilo.

Lidé od počátku této krize táhnou za jeden provaz. Nejen že šijí doma roušky a dále je distribuují. Snaží se všemožně pomáhat i jinými způsoby. Vedle nich pak své kapacity marně nabízí české firmy, které místo aby byly vyslyšeny, jsou přehlíženy. Kdo se rozhodne jednat ignoru navzdory, je zakleknut. Dnes a denně můžeme číst o neuvěřitelných schopnostech a šikovnosti našich lidí. Člověk až žasne, čeho všeho je nyní prostý český člověk schopný. Kdo však nežasne, je naše slavná všehoschopná vláda. Té je to spíš tak nějak jedno. A co hůř, mnohdy je ji to až proti srsti. Člověku jako já je z toho k vzteku.

Nejsem bláhový, abych se domníval, že se můj výlev ke vznešeným očím pánů velkomožných dostane či jejich svědomím jakkoli pohnul. Přeci jen podobné kritiky se jim dostává z vícero stran. I přesto je nervy cuchající, kam až onen nestoudný nevděk a troufalost dosahuje.

Neziskovkám zatnout tipec!

Možná jsem trošku zaspal. Přiznávám. Dějí se i horší věci. Leč dnes ráno se ke mě dostala reportáž ČT24 bez komentáře poukazující na kritiku, které čelí neziskovky ze strany komunistů, o něž se opírá celá vláda slibovaných odborníků. Jak se v reportáži píše: Část dotací deformuje poskytování služeb, za které odpovídá stát, kraje nebo obce, tvrdí Filip.

Nestoudné. A přijít s takovým prohlášením ruku v ruce s útokem na ty, kteří pomáhají od prvního dne snad nejvíce v těchto těžkých časech, je víc než tristní a tragické. Jak reportáž oprávněně dále zmiňuje: Nedostatek zdravotnického materiálu poukázal na skutečnost, že stát nemůže čelit koronaviru sám. Lidé začali šít roušky a některé neziskovky vyhlásily nespočet sbírek. Člověk v tísni vyhlásil novou sbírku "SOS Česko" s cílem pomoci nejohroženějším skupinám. Reportáž dále zmiňuje také pár aktivit dalších neziskových organizací. A ani těmi pomoc ze strany neziskového prostoru nekončí.

Takže jak tomu celému rozumět? Stát nezvládá - neziskovky pomáhají. To se ovšem nehodí. Může být vidět naše impotence. Je třeba jim uškodit. Ublížit. Zlomit je!

Stát se o ně může nyní opřít. Pojďme jim za to zlámat nohy. Vystrnaďme je z prostoru, kde sami selháváme. Jsou to rozvraceči státu. Chceme v tom zůstat sami. Naše stavba z karet se nám hroutí pod rukama, tak to tak nechte být. Vůbec se ji nepokoušejte zpomalit - nebo hůř zadržet! Jakákoli pomoc státu rovná se rozvratná činnost. Stát si rozvracet nenecháme!

Možná si říkáte, že těch "dobrých" nepolitických neziskovek se to netýká. Že těch se to nedotkne. Že například Člověka v tísni by nijak neomezili a nechali fungovat dále. Avšak co komunisti milují nadevše? Která země jim byla, je a bude víc než jejich rodná vlast. Co je jejich věčným vzorem? Je to stále Rusko. A kde byla činnost právě Člověka v tísni tak jako i jiných neziskovek zastavena? Správně, v Rusku!

Věc Babiš

Komunisti přitom nejsou jediní, kdo se opřel v posledních dnech do neziskového sektoru. Naprosto stejně podle se zachoval též premiér země, který se ohradil, že mu v této kritické době chybí pomoc neziskovek. Jak sám napsal: od prvních okamžiků, kdy se v naší zemi projevily symptomy krize s koronavirem, postrádám pomoc z neziskového prostoru. Jsou to ovšem přitom právě neziskové organizace, kdo pomáhá od prvního dne, organizuje a koordinuje pomoc či zachraňuje nejslabší.

Je přitom až nepřípustně paradoxní, že právě premiér, který je zároveň jedním z nejbohatších občanů země, se ohrazuje proti domnělé nečinnosti neziskového sektoru. Miliardář s nevysychajícími zdroji a deptá ty, jejichž zdroje jsou velice omezené. Vždyť sám by ze svých zdrojů mohl pomoci mnohem více, případně skrze tyto organizace či jejich podporu.

Nejvíce kritizuje, kdo dělá nejméně nebo nic.

Nemusí však zůstat jen u bezostyšné kritiky neziskových organizací ze strany jednoho z největších miliardářů v zemi. Vzpomeňme další jaksi kritickou výzvu pronesenou ze strany tohoto boháče. V polovině března skupina PPF Petra Kellnera nakoupila a státu věnovala 120 tun zdravotnických pomůcek v hodnotě 100 000 000Kč. Babiš poděkoval a vyzval další velké firmy k podobné pomoci. Že by jim však sám šel příkladem? Ne. Až po krátké kritice a výsměchu se Agrofert uvolil darovat suroviny na výrobu 500 tisíc litrů desinfekce. Opravte mne, pokud se mýlím. A doplňte mé mezery. Mejlit se může každý, učenej nebo pitomej, nevzdělanej blbec. Mejlejí se i ministři. Ale četli jste někdo někde něco o další výrazné pomoci ze strany tohoto kritika? Já ne. Jen že Preol začal vyrábět a prodávat desinfekce. Taky zajímavý přístup. Babiš vyzve podnikatelský sektor o pomoc. Lihovarník přeorientuje výrobu a je zakleknut. Firma z Babišova svěřeneckého fond začne vyrábět desinfekce a vydělávat na nich.

Není na mne, abych soudil, zda Babiš dělá hodě či málo. Zda může dělat více. A nepřísluší mi ani kohokoli vyzývat, aby dělal více. Aby sáhl do své kapsy a odevzdal něco ze svých zlaťáků na dobrou věc. To je čistě věc každého z nás a našeho svědomí. Vezmeme-li však v potaz, že Babišův konglomerát šlape dál krizi navzdory, zatímco Kellnerův byznys byl paralyzován (viz) a zdroje neziskového sektoru jsou dost omezené, mohl by se pro příště alespoň zdržet komentáře.

Obdobný přístup můžeme ostatně vidět ze strany prezidenta republiky a první dámy. Místo aby šli příkladem, posilovali národ mravně a dodávali mu odvahy, jsou zalezlí a nic o nich nevíme a neslyšíme. Pak prezident vyleze a opře se do herců, kteří ze dne na den přišli o příjmy. Že prý nic nedělají a měli by dělat tohle a tohle. Přitom můžeme číst o tom, jak herci pomáhají. Dokonce i šijí roušky. A hleďme, je mezi nimi i Zemanovými obdivovateli tolik nenáviděná paní Havlová. Copak asi dělá paní Ivana Zemanová? Kde pak je? Nebo jejich královská dcera Kateřina? Ptám se opět. Viděli jste něco? Četli jste o jejich aktivitách? No jen mne opět prosím doplňte, Proč nejsou vidět? Proč nejdou příkladem? Herci bez práce se činí. Hradní pán s královskými příjmy kritizuje. Šlechta se zbaběle schovává, místo aby šla příkladem. Vidno ji není. Pak opět vyleze z nory a kritizuje. Ne, nevděk a troufalost v tomto státě skutečně neznají mezí.

Autor: David Wiltsch | neděle 5.4.2020 20:58 | karma článku: 32.05 | přečteno: 1552x

Další články blogera

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 983 | Diskuse

David Wiltsch

Totální dno morálnosti? Jaroslava Pokorná Jermanová!

Zatímco společnost cítí k záchranným složkám státu spíše vděk, Jermanová naopak překypuje pomstychtivostí. Ochranné pomůcky sice obstarat nedokázala, ale teď půjde po krku těm, kteří pro nás na rozdíl od ní, riskovali zdraví.

28.5.2020 v 19:16 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 6332 | Diskuse

David Wiltsch

Pryč s pravidly českého pravopisu!

Pravidla pravopisu jsou pro blbce, intelektuál se vyzná v chaosu. Pryč s pravidly. Pouze bez nich si budeme rovni a konečně svobodní.

27.5.2020 v 20:41 | Karma článku: 29.49 | Přečteno: 1405 | Diskuse

David Wiltsch

Zlatou stezkou Českého ráje

Beskydy i Jeseníky už jsem párkrát přešel, tak je čas vydat se poznávat dalších krás Zemí Koruny české. Chci začít něčím lehčím a vydám se tedy do pohádkového Českého ráje. Je to jen 130 km pohádkovou zemí skal.

21.5.2020 v 7:31 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 491 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Odpověď na důležitou otázku

Připravované uplatnění izraelské suverenity nad části Teritorií (Judeje a Samaří) vyvolalo v Izraeli i ve světě řadu otázek. Na klíčovou z nich odpověděl v minulých dnech premiér Netanjahu.

29.5.2020 v 19:40 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 184 | Diskuse

Jan Ziegler

Z politiky by měli zmizet i Zeman, Štěch a Hamáček. Ať žije Izrael!

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho bývalí kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg těžce chybovali se svým prohlášením k údajné izraelské anexi palestinských území. Nebyli však jediní.

29.5.2020 v 13:19 | Karma článku: 23.62 | Přečteno: 660 | Diskuse

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 983 | Diskuse

Ivo Cerman

Kolik lidí zabije jeden izraelský byt?

Osady budované na státních pozemcích jsou jediným způsobem, jak může Žid žít na palestinských územích legálně.

29.5.2020 v 11:07 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 651 | Diskuse

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 43.38 | Přečteno: 4534 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 34.36 Průměrná čtenost 1979

Tento blog slouží především k prezentování mých nejrůznějších názorů na politiku, společnost. Do současného vývoje se dále strefuji skrze svou stránku "Český politický prasečák." Z úcty k předkům pak provozuji stránky "České myšlenky". Fotky z mých toulek naopak uveřejňuji na mém instagramu Pilgrim_Poutník.

 

 

 

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...