Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

My pomníky rudoarmějcům, vy našim legionářům!

9. 04. 2020 10:02:38
Rusové prskají pro přesunutí sochy maršála Koněva a volají po trestech i jeho navrácení. Měl bych lepší nápad. My pomníky rudoarmějcům, vy našim legionářům. Zní to fér?

Abych pravdu řekl, dnes jsem se chtěl od rána věnovat úplně jiným věcem. Činnosti, pro niž bych byl snad nazván slavjanofilem, neboť jsem chtěl psát povídky vycházející ze staroslovanského prostředí a jeho mytologie. Místo toho se však hned z rána musím tvrdě ohradit proti krokům velkého slovanského bratrance z rozsáhlých plání tam kolem Moskvy. Není to paradox? Člověk jen vstane a už ho otravují a kazí mu takto krásné plány, za které by ho snad mohli i chválit a mít rádi. Vždyť přeci už Karel Havlíček Borovský říkával, že rusové nazývají rádi vše ruské slovanským, aby později mohli vše slovanské nazývat ruským.

Je to jen pár dní, co byla do depozitáře přesunuta socha maršála Koněva, jež už delší dobu budila jakési rozčarování v ulicích Prahy. Nebyla svržena, nikterak poničena a vlastně ani zneuctěna. Pouze přesídlila z bodu A do budu B, načež se zvedla vlna odporu jak ze strany českých komunistů, tak i ze strany Ruské federace. To je ovšem pochopitelné. Co už však rozum příliš nebere, kam až posléze došla ruská arogance a pocit domnělé nadřazenosti nad ostatními národy světa. Tam totiž během pouhých pár dní schválili zákon, dle kterého by chtěli rusové trestat ničitele jejich pomníků, ať už se tak stane kdekoli ve světě. (viz)

Vím že podle samotného prezidenta Putina Rusko nemá hranic (viz), ale staví nyní skutečně zákony své jakož i soudnictví nad zákony a soudnictví jiných zemí? Jsou něčím víc? Žijí snad v domnění, že nyní vládnou nám všem? Nebo jak toto chtějí vymáhat? Náhle se zde zjeví tajemní zakuklenci a odvlečou si pár lidí na Sibiř, jako to činili dříve? To skutečně jejich rozpínavost nezná hranic, říkal jsem si toho dne. Vždyť Rusku nikterak nepodléháme. To musí být nějaký nesmysl. Zpráva vytržená z kontextu. Jistě se vztahuje pouze na ruské občany. Nad jinými přeci nemají žádnou moc.

Nu, opak bude zjevně pravdou. Uběhly jen dva dny od schválení tohoto neblahého zákona a již čtu články, že ruský ministr obrany chce stíhat osoby odpovědné za odstranění pomníku Koněva v Praze (viz). Vskutku netuším, z jaké pozice moci tak chtějí činit. Byl Koněv majetkem ruské federace? Podléháme ji? Spadají naše zákony pod ty Ruské? Upřímně si díky některým rudým nokům v čele země nejsem příliš jist plnou suverenitou a ochranou obyvatel republiky vůči rozmarům východních režimů. Nedivil bych se však, kdyby se u našeho prezidenta z možnosti vydat tyto zastupitele objevila i škodolibá radost. Měl bych přesto návrh.

Napříč slavnou Rusí měly by se nalézat pomníky a hroby padlým legionářům. Úcta mužům, kteří se rozhodli k boji po boku Rusů, za což by jim v případě zajetí hrozily ty nejhorší tresty. Mužů, kteří drželi s Rusy za velké války a kteří se proslavili během Kerenského ofenzívy postupem u Zborova (viz). Chudáků, kteří nakonec uvízli ve válce, se kterou sami nechtěli nic mít. Ano, tyto památníky by zde skutečně stát měly. Mnohdy ovšem jen měly. Dle zpráv ministerstva obrany je jejich stav totiž žalostný (viz). Nikdo je neudržuje, nejsou k poznání a na některých místech se dokonce ostatky padlých válí skládkách. Zatímco z naší strany je jinak všem pomníkům i hrobům rudoarmějců věnována náležitá péče, kterou si ruská strana pochvaluje, na památku našich hrdinů se zde plive. Jsou dokonce označováni za původce jejich slavné občanské války a viníky jejich vzájemného krveprolévání.

Toto vše shledávám já nepřípustným a pokud chcete dělat mezinárodní divadlo pro jednu přesunutou sochu, začněte prosím věnovat památce našich hrdinů více úcty a péče. Obnovujte a udržujte jejich zanedbané památníky a místa věčného odpočinku. A především začněte své občany učit pravdu o jejich nelehké situaci, navzdory které však mnohdy pomohli i prostým lidem. Je toto vůbec z vaší strany možné? Obávám se že ne.

Co tedy s tím? Nu, o něčem bych snad věděl. Nyní vidím, jak se stavíte k jedné přesunuté soše. Jak křepčíte a jančíte. Tak co kdybychom odstranili za každý zneuctěný a neudržovaný pomník či hrob u vás jeden z vašich a nahradili jej pomníkem našim legionářům? Hrdinům první republiky, jejichž odkaz byl vašimi lidmi tak nestoudně pošlapán. Vaše pomníky si pak klidně vezměte. Ať Koněv zdraví třeba medvědy na Sibiři. To je mi jedno. Však vy už se o ně nějak postaráte. Jistě lépe než o památníky našich hrdinů. Mužů, kteří bojovali za stát, který z počátku existoval pouze v jejich srdcích. Naši hoši pak doma konečně poznají náležité úcty, které se jim u vás nedostává.

A vězte, je-li vám proti chuti udržovat pomníky tzv. Běločechů, které viníte z vašich problémů, věřte, že ještě více bude zde mnohým proti chuti klanět se pomníkům země, která svobodu přetavila v žalář. Pro kterou naše osvobození bylo pouze dobytím nových držav na západě. Zločincům, kteří nad námi drželi kovanou klec a roztahovali se zde, jako doma. Kteří za čtyři desetiletí nadvlády dovedli tuto zemi do většího bahna, než období války s Hitlerovským Německem (viz). A kteří jediný nadějný nádech svobody rozjezdili pásy tanků.

Nechci se mstít. Na toto při úctě mrtvým není místo. Ale zvedne-li se iniciativa toto třebas jen na oko prosazující a především na toto poukazující, rád se k ní přidám. Nic Rusáky nebude štvát více a třebas si i pro jednou sáhnou do svědomí a věc zanedbané úcty našich padlých se posune k lepšímu.

My pomníky rudoarmějcům, vy našim legionářům. Zní to fér? Pokud ne, můžeme to obrátit. Vy si odvezte své sochy a my na jejich místě budeme důstojně ctít naše padlé.

Autor: David Wiltsch | čtvrtek 9.4.2020 10:02 | karma článku: 43.92 | přečteno: 6478x

Další články blogera

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 961 | Diskuse

David Wiltsch

Totální dno morálnosti? Jaroslava Pokorná Jermanová!

Zatímco společnost cítí k záchranným složkám státu spíše vděk, Jermanová naopak překypuje pomstychtivostí. Ochranné pomůcky sice obstarat nedokázala, ale teď půjde po krku těm, kteří pro nás na rozdíl od ní, riskovali zdraví.

28.5.2020 v 19:16 | Karma článku: 45.90 | Přečteno: 6247 | Diskuse

David Wiltsch

Pryč s pravidly českého pravopisu!

Pravidla pravopisu jsou pro blbce, intelektuál se vyzná v chaosu. Pryč s pravidly. Pouze bez nich si budeme rovni a konečně svobodní.

27.5.2020 v 20:41 | Karma článku: 29.49 | Přečteno: 1404 | Diskuse

David Wiltsch

Zlatou stezkou Českého ráje

Beskydy i Jeseníky už jsem párkrát přešel, tak je čas vydat se poznávat dalších krás Zemí Koruny české. Chci začít něčím lehčím a vydám se tedy do pohádkového Českého ráje. Je to jen 130 km pohádkovou zemí skal.

21.5.2020 v 7:31 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Odpověď na důležitou otázku

Připravované uplatnění izraelské suverenity nad části Teritorií (Judeje a Samaří) vyvolalo v Izraeli i ve světě řadu otázek. Na klíčovou z nich odpověděl v minulých dnech premiér Netanjahu.

29.5.2020 v 19:40 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jan Ziegler

Z politiky by měli zmizet i Zeman, Štěch a Hamáček. Ať žije Izrael!

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho bývalí kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg těžce chybovali se svým prohlášením k údajné izraelské anexi palestinských území. Nebyli však jediní.

29.5.2020 v 13:19 | Karma článku: 23.58 | Přečteno: 641 | Diskuse

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 961 | Diskuse

Ivo Cerman

Kolik lidí zabije jeden izraelský byt?

Osady budované na státních pozemcích jsou jediným způsobem, jak může Žid žít na palestinských územích legálně.

29.5.2020 v 11:07 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 642 | Diskuse

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 43.28 | Přečteno: 4455 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 34.30 Průměrná čtenost 1979

Tento blog slouží především k prezentování mých nejrůznějších názorů na politiku, společnost. Do současného vývoje se dále strefuji skrze svou stránku "Český politický prasečák." Z úcty k předkům pak provozuji stránky "České myšlenky". Fotky z mých toulek naopak uveřejňuji na mém instagramu Pilgrim_Poutník.

 

 

 

Najdete na iDNES.cz