Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak by tady bylo krásně, kdybychom si zachovali krále.

Roku 1918 zaniklo Rakousko-Uhersko a vznikla Republika Česko-Slovenská. Jaké by to však bylo, kdybychom si zachovali status království? 

Když jsem sledoval pořad české televize zabývající se možnými scénáři paralelní historie „Co by, kdyby“, tak v samém úvodu dílu „Co by kdyby České země byly monarchií?“ zaznívá důležitá, avšak velice opomínaná informace. Nikdo nevypověděl Zlatou bulu sicilskou, a tak, jakoby z právního hlediska k zániku monarchie ani nedošlo. Na toto téma dokáží údajně vést akademické diskuse jak právníci, tak historici i dnes. Je to opravdu dávno, co jsem tento cyklus sledoval, z mne neznámých příčin se mi ona myšlenka však stále vrací. Zatímco zmíněný pořad se sice zabývá především možným scénářem k událostem roku 1938, tak já se pokouším vykreslit si takto celé minulé století. A otázek i odpovědí mě napadá stále víc. Možná bude nejpříhodnější, když tuto myšlenku rozvedu právě dnes, v časech, kdy nám "zapomněli" připomenout 15. březen 1939 a počátek Německé okupace Čech a Moravy.

Jak tvůrci pořadu zmiňují, dokonce ani v době velké války nikdo příliš neuvažoval o vzniku republiky a lidé si stále mysleli, že země české zůstanou královstvím. Masaryk sám měl na začátku války přemýšlet, kde najít vhodnou dynastii pro český trůn.

A tady se naskýtá otázka první. Kdo by měl být oním požehnaným panovníkem? Člen Belgické královské rodiny? Princ z Anglie? Někdo z ruských Romanovců? Anebo princ Uherský, když už Habsburk nepřipadal v úvahu? A proč ne někdo z domácí šlechty? Třebas i nižší. Přeci jen takový Jiří z Poděbrad si na trůně nepočínal vůbec zle. 

A co bratři Slováci? Jaký osud by je čekal? Vždyť i oni snad bojovali po boku našich legionářů, nebo snad ne? Co s těmi by bylo? Zůstali by součástí Uher? Oddělily se? Připojili by se k zemím koruny české? 

A co rok 1938? Došlo by k Mnichovu? Zachovali by sudetští Němci skutečně věrnost koruně? Odhodlali by se vůbec kdy západní spojenci českou královskou rodinu zradit? A jaký by byl vztah české a anglické královské rodiny? Troufl by si Hitler vůbec kdy jít proti zemím koruny české? Již z konfliktu s tehdejším Československem měl nahnáno, jak se pochybovači tohoto výroku mohou dočíst například v knize "Dvanáct let po Hitlerově boku". A došlo by tak vůbec kdy k válce? A kdyby k ní došlo, jaký by byl pak její průběh? Jak dlouho by trvalo Dritte Reich porazit? Ať už bychom padli či ne, v závěru bychom vyšli jako hrdý, nikoli pokořený a ohnutý národ. 

A co léta následující? Jak by se kdy v Monarchii usadil komunismus? Šli by ti, jež válku přežili, kdy proti králi, jež stál po jejich boku v časech nejhorších?  Proč jen to? A jak by to zde vypadalo nyní?

Ano, ano. Pravda! Otázek je příliš mnoho. Stejně tak i možných odpovědí. Kauzalita je holt kauzalita. Jedna věc vede k druhé. Vše má svou příčinu a následek. Pokusit se namalovat obraz možné paralelní historie je jako malovat velice rozvětvený strom. S každým problémem a každým rozhodnutím nám vzniká nové kdyby, nová větev. První republice všechnu čest, avšak zkusme si to představit. Pojďme se přátelé jen na malou chvilinku zasnít.

Píše se rok 1918 a v Evropě po dlouhých letech končí válka. Nejkrvavější konflikt, jaký do té doby kdy lidstvo zažilo. Rozpadá se Rakousko-Uhersko. Země koruny české se stávají na Rakousku po staletích nezávislé. V Praze se sjíždějí zástupci českých stavů a vybírají nového krále. Krále, jež je si vědom rozmanitosti a problematičnosti českých zemí. Krále, který hodlá vládnout v duchu tradic, za něž jeho lid bojoval a umíral. Krále, který hodlá vládnout rukou spravedlivou ke všem národům svého království. Krále, jež se stane jednotícím prvkem celé společnosti. Krále, jež je všemi svými národy skutečně ctěn a milován, kterého jsou ochotni všichni věrně hájit.

Mezitím však probíhají nepokoje v Uhersku. Slované obývající horní Uhry si přejí také samostatnost. Pro úspěchy legií se k této možnosti přiklání i spojenecké mocnosti jednající ve Versailles. Především český vyslanec Edvard Beneš se činí, aby se Slovensko připojilo k Čechám, Moravě a Dolnímu Slezsku. Vše vrcholí návratem prvních legionářů, kdy se mnozí nemohou navrátit do Uher. Aby byl v Evropě zajištěn mír, nakonec se území, jež obývají Slováci a Rusíni oddělují od Uher a připojují se k zemím Koruny české.

Čas běží a lidé jsou hrdi, že konečně mají svou svobodnou zemi. Jsou za ni vděčni a s láskou o ni pečují. Země koruny české vzkvétají. Lidé jsou veselí. Mají se rádi. Roku 1929 však dochází ke krachu na newyorské burze a začíná se finanční krize. I přes tu se však společnost úspěšně prokouše. Lidé si pomáhají a pro chudnoucí průmyslové pohraničí obývané především německy mluvícím obyvatelstvem je vymyšlen program záchrany. Především královské rodina se stará a dělá vše proto, aby jejich národy drželi pohromadě a aby obyvatelé pohraničí příliš nestrádali.

Po pár letech se z těchto časů prokousáváme. V Německu se však ujímá moci Adolf Hitler volající po jednotném německém národě. Pokouší se získat i Němce obývající země koruny české na svou stranu. Marně však. Němci neberou osamostatnění království jako křivdou, kterou pro ně byl vznik Česko-Slovenska. Království není stavěno na etnickém základu. Nežijí v zemi výhradně Čechů a Slováků. Nejsou menšinou. Žijí v jedné zemi spolu s Čechy, Moraváky, Slezany, ať už polskými, německými či „českmi“, Slováky, Rusíny i Maďary. Nikdo se necítí odstrkován. Všichni si pamatují léta, kdy při sobě stáli během těžkých časů krize. A stejně tak ví, že pouze společně můžou vzdorovat manýrům onoho uřvaného pána s knírkem jako populární anglický komik Charlie Chaplin. Proto zachovávají věrnost koruně. Král se stává jednotícím prvkem společnosti.

Hitler však zbrojí. Horečně zbrojí. A tak zbrojí i země koruny české. Pokladnice na tom však po prodělané krizi není nejlépe. A tak, stejně jako za Česko-Slovenska, je vyhlášena Půjčka na obranu státu, z níž se buduje nová armáda. Přispívají nejen „Češi“ a Slováci, ale každý. Především královská rodina přispěje značnou sumou. I království tedy zbrojí. Masivně zbrojí. Průmysl v pohraničí pracuje na plné obrátky. Pevnosti na hranicích vzrůstají závratnou rychlostí. Hitler se snaží vábit Němce z Čech, Moravy a Slezska na svou stranu, zbytečně však. Ti zachovávají věrnost koruně. Jeho návrh na připojení Sudet k Německé říši tak krachuje. 

Hitler se však nevzdává. Následují horečné přípravy k vpádu do Čech. Král vyhlašuje mobilizaci. Nenajde se snad jediný muž, který by svou zemi nechtěl bránit. Češi, Moravané, Slezané, Němci, Slováci i Rusíni se hlásí do královské armády. Pohraniční opevnění je během následujících měsíců kvapně dokončeno. Hitler útočí, jeho tisícová armáda se však o opevněná pohoří láme jako příboje vln o útesy. Naše vojska celé měsíce úspěšně vzdorují. Hitler je v očích světa vnímán jako agresor. Ještě téhož roku doráží pomoc z Francie a Francie vyhlašuje válku Německu. Hitler je tedy nucen vpadnout do Francie, kterou okamžitě jako ve válce předchozí podpoří i Británie. Na naši stranu se staví i bratranci Poláci a smyčka se uzavírá. Jeho síly ještě ani nebyly schopny prolomit obranu Čech a Moravy a už musí své vojsko rozeslat na další dva fronty, na hranice s Francií i Polskem. Británie do toho začíná s námořní blokádou Německa. Hitler je osamocen a bez naděje na úspěch. Jeho velkolepé tažení končí mnohem dříve, nežli začalo. Následují velkolepé oslavy vítězství. Všichni se radují. Všichni jsou šťastni a hrdi, a mají právem proč.

Zkusme si představit prvních 7 minut následujícího videa jako skutečný vzdor vůči nacistickému Německu:

 

Válka končí, stromy stojí, stíny leží a čas běží. Země koruny české prosperují a vzkvétají. Lidé opečovávají své statky a polnosti. Podkarpatí se rozvíjí a industrializuje. Umění a věda vzkvétají po celém království. Nikdo nemá důvod k zbytečným rozporům. A tak, s výjimkou nějaké té hospodské rvačky, přežíváme v klidu a míru zbytek století.

A dnes? Začíná jednadvacáté století a v samém středu Evropy se nachází jedinečný unikát. Překrásný diamant. Vzkvétající království. Království, jež však obývá mnoho národů. Češi, Moravané, Slezané, Němci, Poláci, Slováci, Rusíni i Maďaři. Každý si udržuje svůj jazyk, své tradice. I přesto si však spolu všichni rozumí a vycházejí spolu. Všichni se zde cítí být doma. Cikáni si nadále kočují krajinou. Nikdo se necítí menšinou, nikdo se necítí utlačován. Každý si je vědom svých práv i povinností. Společnost není rozdělena. Jsme ukázkovým příkladem soužití národů v jednom soustátí. Král je nám jednotícím prvkem. V úctě k tradicím a předkům opečovává zemi, s níž je spjat, aby i on mohl předat svým následovníkům vzkvétající a hrdé království.

Autor: David Wiltsch | čtvrtek 17.3.2016 13:49 | karma článku: 24,51 | přečteno: 1340x
  • Další články autora

David Wiltsch

West Highland Way. Skvělý způsob, jak poznat kus Skotska.

Chceš poznat kus Skotska a nevyhodit za to majlant? Zkus se vydat na West Highland Way, která patří k nejkrásnějším trekům v Evropě a je nejoblíbenější dálkovou trasou ve Skotsku. Sám jsem letos přešel celé Skotsko téměř bez pěněz

18.2.2024 v 16:01 | Karma: 14,81 | Přečteno: 298x | Diskuse| Cestování

David Wiltsch

I zrádní zbabělci z Mnichova jsou vedle Andreje Babiše odvážní hrdinové

Češi jsou ublížený národ a přístup světa v roce 1938 berou jako největší křivdu historie. O to překvapivější je, kolik jich nyní přeje stejný osud Ukrajině a jak moc preferují kandidáta, který by zrazoval spojence bez mrknutí oka.

23.1.2023 v 15:46 | Karma: 30,05 | Přečteno: 611x | Diskuse| Politika

David Wiltsch

Z DISKUSÍ S TZV. "VLASTENCI" A SLUŠNÝMI LIDMI:

Pokud mi něco současná situace na Ukrajině opravdu připomíná, tak události roku 1938 mezi Československem a Německem. Rád se tedy pouštím do diskusí s tzv. vlastenci a slušnými lidmi a nepřestvám se divit.

14.10.2022 v 15:58 | Karma: 27,60 | Přečteno: 804x | Diskuse| Politika

David Wiltsch

Čtyři důvody, proč Miloši Zemanovi napatří do rukou tajné informace

Zeman požaduje seznamy ruských agentů operujících na našem území. Nehorázné, skandální, pobuřující. Napadají mne hned čtyři zásadní důvody, proč zrovna jemu žádné tajné nformace do rukou nepatří.

1.12.2020 v 17:05 | Karma: 28,43 | Přečteno: 848x | Diskuse| Politika

David Wiltsch

Babišův daňový kolotoč aneb Čau Andreji, něco mi vysvětli

Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji co jsem slíbil a zároveň odvolávám, co jsem neslíbil a slibuji, co jsem odovolal. Zrhuba tak by se dal vystihnout Babišův názorový kolotoč ohledně rušení superhrubé mzdy.

23.11.2020 v 21:07 | Karma: 44,25 | Přečteno: 7405x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 153
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2211x
Byly časy, kdy jsem se zde pozastavoval a rozčiloval nad věcmi společenskými a politickými. Během Covidu však nastal v mém životě zlom a já absolutně propadnul trekingu a cestování a z dosavadního koníčku a snů se stala neprostá posedlost. Z mladého politicky aktivního člověka se tak stal naprostý Tulák, který od té doby každého jara a podzimu vyráží na cesty napříč Evropou a také během léta tráveného v Tyrolsku, které se mu stalo domovem, podniká jedno dobrodružství za druhým.

O těchto svých dlouhých cestách nejrůznějšími kouty Evropy už delší dobu píši formou deníku dost detailní blog Deník Tuláka, kde své cesty rozebírám den po dni, píši o svých pocitech a zážitcích, zmiňuji tipy na cestu a především články zásobuji hromadami snímků z mých toulek horami a přírodou.

Vzhledem k tomu, kolik času trávím v tyrolských alpách, rozhodl jsem se v celkem nedávné době začít pracovat také na stránkách Toulky po Tyrolsku, které mají být takovým přechodem mezi průvodcem po Tyrolsku a zároveň mým tyrolským deníkem. 

Tady na Idnes se k vám vracím, protože se chci pokusit vytovřit nový formát článků, než jsem tvořil doposud a formou krátkých článků představit nejrůznější místa a treky i zdejším čtenářům a naopak tak poněkud rozšířit jak obzory vaše, tak i okruh mých čtenářů a sledovatelů.

Instagram: https://www.instagram.com/wanderer__dave/

Detailní zápisky z cest: https://www.denik-tulaka.cz/

Toulky po Tyrolsku: https://www.toulky-po-tyrolsku.cz/