Tak je Marie Benešová úplně mimo realitu?

"Že nemůžete podnikat, s tím musí každý podnikatel počítat, musí mít takzvanou vatu nepřežití," poučila nás ministrině Marie Benešová. Tož hlavně že s tím počítal stát vedený jako firma a na krizi se řádně připravil...

Podpora OSVČ. Tohle spojení se snad po celou dobu současné krize nese veřejným prostorem jako nějaké zaklínadlo. Zatímco v některých zemích to byla naprostá samozřejmost spuštěná během pár dní, u nás se vedly předlouhé dohady o to, jestli a komu ten drobák vůbec dají. Mnohým, kteří nevidí za horizont vlastní závisti a své neznalosti ekonomického chodu, není doposud jasné, proč by měli živnostníci nějakou podporu od státu dostat. A patří k nim očividně i jedna z ministriň slibované vlády odborníků, Marie Benešová. Ta nejen že asi nechápe, proč by měl nyní stát živnostníky podpořit. Ta si dokonce není ani schopná připustit, že by je stát svými opatřeními poškodil.

Jistě paní ministrině. Stát jen zastavil jejich činnost a tím je fakticky ze dne na den připravil o příjmy, zatímco výdaje museli a musí platit dále. Nač se jim revanšovat. Tohle ovšem není jediný a snad ani ten hlavní důvod, proč nyní živnostníky a podniky podporovat. Slyšela jste někdy něco o ekonomickém růstu? A jsou ho znalí i nic dobrého nepřející závistivci těšící se na krach všech svých schopnějších sousedů? Že ne? Tož vám ho velice jednoduše nastíním.

To, co jsme doposud zažívali, byl ekonomický růst. Lidem a firmám se dařilo. Utráceli peníze a tím  je pumpovali do firem a ekonomiky celkově. Stát tak vybíral na daních více peněz, než musel vydat. Lidé byli spokojeni a utráceli dále, což ještě více podporovalo růst ekonomiky. Firmy prosperovaly a mohly nabírat stále nové zaměstnace a zvyšovat mzdy. 

Tohle však netrvá věčně. Jednou se ta kola z nějakého důvodu zastaví a nastává období krize. Lidé přestanou utrácet a ekonomika se začne propadat. Firmám se tenčí zisky a mnohé krachují. To vede k propouštění. Lidé tak přicházejí o práci, kterou je těžší sehnat a tak přestávají i utrácet. To opět vede k omezení příjmů dalších firem a tak se krize přelévá z období do období. 

Co to znamená? V současné situaci je asi nejpostiženější oblast gastronomie a služeb. "Dobrá no, tak pár hospod a restaurací zavře," říkáte si. Ano, bez podpory jich párset zavřít může. A dalších párset jich může propouštět své zaměstnace, kteří pro situaci na trhu práce nebudou mít uplatnění. Nezůstane však jen u zavřených hospod a restaurací. Ty mají totiž své dodavatele. A pokud ubudou tyto podniky, ubude i práce a zisky a i oni budou muset propouštět. A tak to půjde dále a krize se bude přelévat z odvětví do odvětví jako v uvedeném příkladu. Už jen proto je na místě podpora ze strany státu, pokud chceme nástup krize alespoň zmírnit.

Paní Benešová, chápu že nemůžete vědět všechno i když patříte k té nejdokonalejší vládě odborníků. Přeci jen jste pouhá právnička. To už od Švejka víme, že mejlit se může každej, učenej nebo nevzdělanej blbec. Mejlej se i ministři. Ale vaše slova slova, že s tím musí každý počítat a mít vatu na přežití mne teprve zarážejí. Tož hlavně že naše země řízená jako firma se na budoucí léta krize připravila.

Není to paradox? Podnikatele nyní peskujete. Ale vaše vláda odborníků s nástupem krize nepočítala. Sám velkopodnikatel Babiš, který chtěl stát řídit jako firmu, se ještě pár měsíců zpět oháněl proti opozici, že žádná krize nebude a není třeba se na ni připravovat. Přitom už z Bible známe příběh o sedmi tučných a hladových letech. Vy, odborníci na nejvyšších místech jste tučná léta prožrali a promrhali. Dušovali jste se, jak vše bude v pořádku. A sotva se jen krize přiblížila, už jsme na polovině konečného dluhu tolik proklínaného Kalouska. Ale vy tady budete vykládat něco podnikům o tom, že musí počítat s nemožností podnikat a na to mít dostatečnou vatu. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Wiltsch | středa 6.5.2020 20:57 | karma článku: 33,55 | přečteno: 1230x